WiFi 11

A WiFi 11 antenna felszerelésének lépései
5 pontban



A felszerelés öt lépése Kliens kártya







Vízcsövek méretei

5/4" és 1" méretű vízcsövek méretei
milliméterben
1. Amennyiben nem rendelkezünk a WiFi 11 antennához előre konfekcionált koaxiális kábellel, úgy szerezzünk be egy akkora darab H155 típusú kábelt, amennyi az antenna felszerelésére kijelölt helytől a számítógépig elér. Törekedjünk arra, hogy a legrövidebb nyomvonalon vezessük a kábelt az antennához, mert ezzel nem csak pénzt takaríthatunk meg, hanem csökkentjük a kábel beiktatásából eredő veszteséget is. Amennyiben a szolgáltató hozzáférési pontjának antennája több mint 1 km távolságra esik tőlünk, úgy lehetőleg ne legyen hosszabb a H155 kábel 20 méternél. A H155 kábelnél nagyobb veszteségü kábelt lehetőleg ne használjunk. (Az RG58 jelü kábel 10 méteres darabja 3 dB-vel nagyobb csillapítása miatt csak fele akkora teljesítményt szállít az antennához mint a H155.)

A kábelt legalább egy ponton át kell vezetni az épület falán, vagy födémén, amikor a beltérről a kültérre vezetjük. A kábel átvezetésére szolgáló furat optimális átmérője 6 milliméter. Ekkora furaton kényelmesen átfűzhető az 5,5 mm átmárőjü H155-ös kábel. Szerencsés esetben a furatot az ablakkereten készíthetjük el. Mivel a WiFi 11 antennába közvetlenül beköthető a koaxiális kábel, ezért csupán a kábel egyik végére kell csatlakozót szerelni. A kábel másik - antenna felöli - végét elegendő megcsupaszítani. Ezt az alábbi módon kell elvégezni.

A kábel végétől 15 mm hosszban távolítsuk el a koaxiális kábel külső fekete vagy sötétszürke burkolatát, úgy, hogy az alatta található ónozott fémharisnyát ne sértsük meg. Fésüljük hátra a harisnyát, majd az alatta található alufóliával burkolt belső szigetelőt teljes hosszban (15 mm) távolítsuk el a belső érről. A 19 elemi szálból álló vörösréz belső ér szétbomlását úgy előzhetjük meg, ha azt a legvégén kevés forrasztóón megfolyatásával összeolvasztjuk. Forrasztópáka hiányában ez úgy oldható meg, hogy vékony forrasztóónból egy kis darabot a belső ér végére tekerünk, majd öngyújtó lángján addig melegítjük, amíg az ón a rézsodraton szétszalad és a szálak között elnyelődik.

Amikor ezzel megvagyunk, bontsuk szét a harisnya szövetét és osszuk két egyenlő részre. Az egymással szemben elhelyezkedő szál kötegeket sodorjuk össze, majd hajtsuk vissza a koaxiális kábel külső műanyag burkolatához. A fent leírt módon előkészített kábelvég kerül majd bekötésre a WiFi 11 antennába.

A kábel másik végére egy RP SMA típusú csatlakozót kell felszerelni, ha egy PCI buszos WLAN csatoló kártyát alkalmazunk a vezeték nélküli kapcsolat létrehozására. Mivel azonban számos WLAN eszköz van forgalomban különféle csatlakozókkal felszerelve, minden esetben győződjünk meg arról, hogy milyen csatlakozó illik az általunk használni kívánt eszközhöz.

2.

A kábel elvezetésénél csupán arra kell figyelnünk, hogy a meglehetősen merev H155 kábelt sehol ne törjük meg, és minden irányváltásnál lágy ívben hajlítsuk meg. Ne hagyjunk szabadon lengő szakaszokat széltől nem védett helyen, mert a szakadatlan mozgás évek alatt elfáraszthatja a kábel anyagát. Az antenna és a kábel összecsatlakoztatására általában akkor kerül sor, amikor a kábelt már átvezettük a furatokon, és a különféle szűk helyeken. Természetesen a kültéri oldal felöl indulva is befűzhetjük a kábelt, ha a beltéri csatlakozó még nincs rá felszerelve. Érdemes a szerelés megkezdése előtt alaposan átgondolni, hogy melyik irányból könnyebb a kábelt befűzni a konkrét helyen.

3.

A kábel antennába történő bekötéséhez vegyük le a WiFi 11 antenna műanyag burkolatát. Vegyük kézbe a kábel 1. pontban leírt módon előkészített végét, húzzuk rá az antennához mellékelt gumiharangot, majd óvatosan toljuk a kábelt bele a WiFi 11 antenna szárába, egészen addig, ameddig a kábel belső ere ütközésig behatol a sugárzó elem közepén elhelyezkedő érvéghüvelybe. Ezt követően nyomjuk meg a hüvelyt érvéghüvely préselő fogóval, vagy ha ilyenünk nincs, forrasszuk be a belső eret az érvéghüvelybe. Ezt szükség esetén megtehetjük egy darabka ón és egy öngyújtó birtokában is. Húzzuk a gumiharangot előre, majd masszírozó mozdulatokkal toljuk rá az antenna szárára, úgy, hogy közben másik kezünkkel a kábelt ellentartjuk. A gumiharang mozgatását megkönnyíti, ha a kábel felületét az érintett szakaszon gyertyaviaszzal, vagy egy csepp olajjal - akár étolajjal - megsikosítjuk.

4.

Fémcső árbocra szerelésnél nyissuk szét az antenna felerősítő szerelvény részét képező szalagbilincset, vegyük vele körbe a csövet, majd zárjuk vissza a bilincset. Húzzuk össze a bilincset annyira, hogy még éppen elforgatható legyen az árboc körül.

5.

Állítsuk az antenna polarizációs síkját a szolgáltató antennájának polarizációs síkjába. Ezt a koaxiális kábel bevezetésére szolgáló szár körüli elforgatás teszi lehetővé. A szolgáltatók túlnyomó többsége függőleges polarizációt alkalmaz. A függőleges polarizáció beállításához a WiFi 11 hátlapján látható nyílnak függőleges irányban kell állnia. Ezt követően fordítsuk az antennát abba az irányba, amely irányban a szolgáltató hozzáférési pontjának antennája van. A WiFi 11 antenna kúpos műanyag burkolatának kell ebbe az irányba néznie. A irányba fordítást a szalgbilincs árboc körüli elforgatásával érhetjük el. Jegyezzük fel a számítógépünkön kijelzett térerősség értékét. Az antenna árboc körül történő balra-jobbra történő óvatos elforgatásával keressük meg azt a beállítást, ahol a legnagyobb térerősséget mérjük. Ezt követően óvatosan húzzuk meg a szalagbilincs csavarját, éppen csak annyira, hogy szabadkézzel már ne lehessen elforgatni az antennát az árboc körül. A kábelt kb. félméterenként gyorskötöző szalaggal erősítsük az árbochoz.




Azoknak az olvasóinknak, akik lapjaink áttekintése közben kedvet kaptak ahhoz, hogy mélyebben is megismerkedjenek a WiFi technológiához kapcsolódó rádiótechnikai alapismeretekkel, azok számára készítettünk egy összefoglaló anyagot, amely rövid áttekintést ad mindarról, amit a szakterület iránt érdeklődőknek érdemes tudni. A összefoglalóban választ adunk arra a kérdésre, hogy mi a szerepe az irányhatású antennáknak, továbbá arra is, hogy milyen szempontok játszanak még szerepet a vezeték nélküli kapcsolatok minőségének magas szinten tartásában. Összefoglalónkat kiegészítettük a leggyakrabban előforduló szakkifejezések magyarázatával is.











***

A WiFi 11 számos felerősítési lehetőséget kínál, amely a gyakorlatban előforduló sokféle helyi feltételhez adaptálható. A WiFi 11 antenna nem csak hengeres profilú árbocra erősíthető, hanem tetszőleges profilura, ameddig a szalagbilincs átéri a konkrét szerkezeti elemet. Amennyiben nem éri át, úgy kicserélhetjük a szalagbilincset egy nagyobb méretűre, amit a kereskedelemben olcsón beszerezhetünk, szabványos kötőelemről lévén szó. Mivel az antenna szár egy gumitömbbe van ágyazva és abban elforgatható, a WiFi 11 antenna bizonyos körülmények között ferde állású, vagy vízszintes szerkezeti elemhez is hozzáerősíthető. Az antennához beszerezhető hajlítható nyelv, továbbá a hajlítható nyelv és a szalagbilincs kombinációja számos felerősítési megoldással bővíti lehetőségeinket, amikor nem egy szokásos árbocra kívánjuk a WiFi 11 antennát felerősíteni. A helyi adottságok ügyes kihasználásával sokszor jelentős költségmegtakarítást érhetünk el, nem beszélve az időráfordítás csökkenéséről.




© SECRON 2006-2010. Minden jog fenntartva!