CQuad 22

5 GHz 22 dBi antenna



>>> Tovább a CQuad 27 oldalra
CQuad 22 antenna. A kép előterében a CQuad 12 primersugárzó látszik a parabola kar villájába helyezve rögzítés előtti állapotban.

A CQuad 22 egy könnyű, tetszetős formájú offset parabola antenna 22 dBi nyereséggel. A CQuad 22 antenna az IEEE besorolás szerinti C sáv 5,1 - 5,9 GHz tartományában működik. Alkalmazható az 5 GHz-es sávban működő HiperLAN*, WiMAX** és más hasonló nagy sávszélességű adatátviteli eszközökhöz.

Kiemelendő sajátossága, hogy nagy hátrasugárzási csillapítás és alacsony oldalnyaláb kisugárzás jellemzi. A primfókuszos parabolákkal szemben előnye, hogy a primersugárzó nem áll a kisugárzott nyaláb útjában, így a teljes parabola felület hasznosul. A CQuad 22 merev felépítése következtében nem deformálódik, paraméterstabilitása nagy. (A primersugárzó garantáltan védett a beázástól, így nem kell számolni egy esetleges beázás okozta átmeneti üzemzavarral, mint ahogyan néhány más rendszerű primersugárzó esetében az elő szokott fordulni.)

A CQuad 22 antenna egy CQuad 12 iránysugárzóval van betáplálva. A CQuad 12, mint primer sugárzó, az offset parabola fókuszában helyezkedik el. A primersugárzó felerősítése egyszerű és stabil. A primer sugárzó rögzítő szára egy szakaszon gumiágyba van ágyazva, így az hossztengelye körül elforgatható. Ez a műszaki megoldás lehetővé teszi, hogy a primer sugárzó elforgatásával az antenna polarizációját függőlegesről vízszintesre állítsuk át. Ez a művelet a már felszerelt antennán utólag is elvégezhető. A polarizáció váltáshoz szerszámra sincs szükség, mert az szabadkézzel elvégezhető. Hálózatok bővítésénél, újrakonfigurálásnál a polarizáció egyszerű átfordításának lehetősége nagyon hasznos lehet.

A CQuad 22 antenna dupla bilinccsel erősíthető fel a tartóárbocra, vagy egy fali konzolra. A dupla bilincs megakadályozza az antenna elfordulását erős szélviharnak kitett helyeken is.

A CQuad 22 antenna esztétikus megjelenésével alkalmazkodik a legigényesebb felhasználók elvárásaihoz is. Különösen azoknak az ügyfeleknek ajánlható, akik ingatlanjuk homlokzatán vagy tetején nem tűrnek el ormótlan méretű tárgyakat. Az antenna súlya kicsi, ezért szinte minden telepítési szituációban alkalmazható.

A primer sugárzó szerkezeti kialakítása megegyezik a CQuad 12 antennáéval, amelynek részletes ismertetése a CQuad 12 oldalán található. Ugyanitt található a felkábelezés leírása is.

Műszaki adatok:

Frekvenciasáv: 5,1 - 5,9 GHz
Átlagos antenna nyereség: 22 dBi
Talpponti impedancia: 50 Ohm
Állóhullámarány: < 1:1,8
Nyílásszög: 10° @ -3dB
Hátracsillapitás: > 35 dB
Kompatibilitás: IEEE 802.11a
Polarizáció: lineáris
Polarizáció lehetséges beállításai: függőleges, vízszintes, köztes polarizációs síkok
Alkalmazható kábeltípusok: RF240, RG6U***

Mechanikai adatok:

Parabola oldalhosszúsága: 33 cm
Anyaga: festett alumínium lemez
Típusa: offset parabola
Primer sugárzó mérete: 112 x 112 x 28 mm (CQuad 12)
Rögzítő szár hossza: 45 mm
Súly felerősítő szerelvénnyel: 1,155 kg

A konstrukció és a specifikáció változtatásának jogát fenntartjuk.

>>> Tovább a CQuad 27 oldalra A CQuad 22 antennát méretéhez és súlyához képest robosztus rögzítő szerelvény tartja.


Néhány tanács tapasztalattal nem rendelkező felhasználóknak

A CQuad 22 antenna kis mérete ellenére 22 dBi nyereséget nyújt, amely a keskeny nyalábszélesség (10°) következménye. Az antenna irányba állítása a kis nyalábszélesség miatt nagy gondosságot igényel. Először vízszintes síkban állítsuk az antenna irányát az AP antennája felé, ezt követően az elevációt (emelkedési szög) finomhangoljuk óvatosan, apró lépésekben. Az eleváció helytelen beállítása az AP jelének teljes elveszítését eredményezheti, ezért az elevációs beállítást ne hagyjuk egyszerüen csak a szállítási pozícióban. A konkrét helyen szükséges eleváció függ az AP telepítési magasságától és a tartó árboc függőlegeshez viszonyított csekély dőlésétől is.

Kiindulási beállításnak a fenti képen látható (az ív hátsó harmada) eleváció beállítást alkalmazhatjuk, amely a CQuad 22 antennával azonos magasságba szerelt AP antenna esetében a felszínnel párhuzamos nyalábot állítja be.

Az antennát nem lehet látás utáni becsléssel a legnagyobb jelszintre beállítani! A vételi jelszintet folyamatosan ellenőrizni kell, ameddig az utolsó rögzítőcsavar meghúzása is befejeződik.

Az antennát szűk nyílásszöge miatt merev árbócra vagy más stabil szerkezeti elemre erősítsük. (A széllökések által okozott kilengések egy mértéken túl hátrányosan befolyásolhatják az átvitel minőségét) Érdemes tudni, hogy amennyiben a helyes iránytól való eltérés mértéke bármelyik irányban meghaladja a nyílásszög felét, úgy a kisugárzott teljesítmény 50%-a elvész. A CQuad 22 antenna esetében a nyílásszög fele csupán 5°.

Amennyiben nincs akadálymentes átlátás az AP antennájára, úgy nem évényesül az antenna nyeresége és nem szolgáltat nagyobb jelszintet, mint a CQuad 12 antenna. Szélsőséges esetben - amikor a vételi helyen csak reflektált jel van jelen - előfordulhat, hogy a nagyobb nyílásszögü, kisebb nyereségü antenna jobb eredményt nyújt. Törekedjünk ezért az antenna helyének gondos kiválasztására.





***

*HiperLAN (High Performance Radio LAN): Az ETSI által szabványosított vezeték nélküli LAN hozzáférés. A szabvány 20 Mbit/s-os hozzáférést tesz lehetôvé az 5,15-5,3 GHz-es sávban. ** WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access): A WiMAX megjelölés meghatározott eszközök és berendezések IEEE 802.16 szabvány szerinti megfelelőségét jelenti.

***Költségtakarékos telepítéseknél szokásosan PCI buszos WLAN csatolót használnak kliens oldali rádiós felületként. Ilyen esetben az antenna jelét koaxiális kábelen át a számítógépig kell elvezetni. Hosszú kábel alkalmazása esetén további költség megtakarítást érhetünk el, ha az olcsó, de kis veszteségű RG6U kábelt használjuk. A 75 Ohm hullámellenállásu RG6U kábel alkalmazása 0,68 dB illesztési veszteséggel jár, azonban hosszegységre eső csillapitása kedvezően alacsony. Egy 10 méter hosszúságu RG6U koaxiális kábel csillapítása kb. 6 dB az 5 GHz-es sávon.






© SECRON 2006-2010. Minden jog fenntartva!